Vincas Žičkus (MF): „Dėstytojai kalbėjo C1 lygiu“
Studijos vidurio Vokietijoje
Bendra patirtis
Į Šmalkaldeną išvažiavau nusiteikęs artimai susipažinti su vokiška kultūra, studijų tvarka ir patobulinti savo kalbėjimo vokiškai įgūdžius. Trumpai tariant, visa tai įvykdžiau ir likau labai patenkintas. Vykstantiems svarbu nusiteikti, kad gali iškilti nesklandumų. Mano atveju, parsivežiau viena akademinę skolą tarp aukštų įvertinimų 25 kreditų apimties kurse. Dėl „neįvardinto“ dėstytojo subjektyvaus vertinimo. Tai neturėtų atbaidyti nuo studijų užsienyje. Pirmyn!
Nesklandumai
Šmalkaldeno taikomųjų mokslų universitete (vok. „Fachhochschule Schmalkalden“, ang. „Schmalkalden University of Applies Sciences“, toliau – SUAS) studijavau 2021-2022 m. m. pavasario semestre. Laikotarpio pradžioje buvo šiokių tokių nesklandumų. Vienas iš mano pasirinktų kursų buvo atšauktas, tad jį teko pakeisti dviem mažesniais. Pabaigoje – vėl nesklandumai. Vieno iš mano pasirinktų kursų, kurį sėkmingai studijavau, buvo magistro lygio. Dėl to SUAS elektroninė sistema neleido man registruotis į jo egzaminą. Tai išsprendžiau parašydamas universiteto administracijai – jie sėkmingai mane užregistravo.
Dėstytojai
Mokytis buvo lengva, nes dėstytojai labai efektyviai išnaudojo paskaitų laiką ir visada studentams padėdavo individualiai. Čia itin svarbu paminėti ir tai, kad visi, be išimties, dėstytojai, kurie dėstė anglų kalba, kalbėjo ir rašė visiškai sklandžiai (mano spėjimu) ne žemesniu kaip C1 lygiu. Mane tai nustebino, tad poros savo mėgstamiausių dėstytojų paklausiau, kaip čia taip yra. Profesorės ponios Claudia Beugel atsakymas buvo maždaug toks: „Aš manau, kad anglų kalbos, t.y. pagrindinės Vakarų pasaulio tarpautinės kalbos mokėjimas yra tai, kas leidžia mums tobulėti savo srityse tiek renkant informacija, tiek dalyvaujant įvairiausiuose tarpautiniuose renginiuose, tiek palaikant ryšius su užsienio specialistais. Todėl kiekvienas save gerbiantis mokslininkas turėtų stengtis šią kalbą gerai mokėti.“ Ši citata, sakyčiau, gerai apibūdina visą dėstytojų nusiteikimą, kurį man teko matyti Šmalkaldene. Žodžiu, „vokiška kokybė“.
Norėčiau pminėti du dėstytojus, kurie man paliko labai gerą įspūdį kaip pedagogai ir padėjo prisitaikyti gyvenimui Šmalkaldene atsakydami į gyvenimiškus klausimus - ponas/Herr Carsten Roppel ir ponia/Frau Claudia Beugel.
Atsiskaitymai
Kalbant apie egzaminus, SUAS studentai gali laisvai rinktis tiek kursus, tiek, atskirai, egzaminus. Kitaip tariant, galima mokytis tai, ką nori ir kiek nori, tačiau kreditai skaičiuojami tik už išlaikytus egzaminus. Tarpinių atsiskaitymų nebuvo: pažymiai visur buvo rašomi tik už vieną didelį egzaminą semestro pabaigoje. Tai problemų nesukėlė, nes visi universiteto dėstytojai, išskyrus vieną (mandagumo sumetimais vardo neminėsiu), pasižymėjo vokišku punktualumu, mandagumu ir profesionalumu tiek savo mokslo srityse, tiek pedagogikoje.
Laisvalaikis
SUAS suteikė įvairių galimybių užsiimti laisvalaiko veikla. Linksmi pavyzdžiai:
- Grilius, nuomojamas studentams tiesiog universiteto teritorijoje. Mat pastatų komplekso vidury buvo nemažas, gražiai žaliuojantis parkas.
- Per dešimt metrų nuo auditorijų korpuso įrengtas (studentų atstovybės prižiūrimas) baras-diskoteka. Bare studentų atstovybė kiekvieną antradienio naktį organizuoja vakarėlius.
- Kadangi pats esu intravertas ir tokio pobūždio užsiėmimai tikrai ne man, aš nusprendžiau pats organizuoti veiklą – rengiau žygius po kalvotą vidurio Vokietijos apylinkę.
- SUAS suteikia studentams nemokamus šokių ir bokso užsiėmimus netoliese esančiame sporto klube.
Praktiniai patarimai vykstantiems
Štai sąrašėlis, kurį siūlyčiau visiems išvykstantiems studentams su Erasmus+ pasitikrinti:
- Į bagažą įsidėkite visus reikmenis (įskaitant maistą) išgyventi pirmai dienai, net indus. Minimaliai: šaukštą, dubenėlį, truputį paruošto ar ilgai negendančio maisto, higienos reikmenis. Visą tai galima nusipirkti vietoje, tačiau pirma diena bus daug lengvesnė, jei būsite pasiruošę.
- Įsitikinkite, kad turite galiojantį pasą arba ID kortelę ir vizą (žiūrint, kur vykstate). Šiuos dokumentus pradėkite tvarkyti kuo anksčiau. Sutikau kelis žmones, kurie į semestrą vėlavo pusantro mėnesio, nes nespėjo gimtosiose valstybėse atsiimti vizų.
- Pagalvokite apie asmens sveikatos draudimą. Europos Sąjungoje yra privaloma ES sveikatos kortelė. jei turite privačiam draudimui lėšų – tai gali išgelbėti nuo finansinės katastrofos. Ypač svarbu, jei vykstate už ES ribų.
- Detaliai pasidomėkite apie viešojo transporto (autobusų, tramvajų, traukinių ir t. t.) veikimą jūsų būsimoje studijų vietoje.
- Išnagrinėkite būsimosios gyvenamosios teritorijos planą. Įsidėmėkite bent porą svarbiausių gatvių pavadinimų. Tai padės orentuotis, jei neturėsite interneto prieigos ar pakrauto telefono/GPS. Vidurio Vokietijoje mobiliojo interneto ryšys daug kur yra labai prastas arba iš vis neegzistuoja.
- Jei turite platų kursų pasirinkimą, prieš rinkdamiesi būtinai detaliai perskaitykite jų sudėtį.
Neturėdamas ką veikti, nusprendčiau patyrinėti aplinką. Apvaikščiojęs universiteto teritoriją, nukeliavęs iki bendrabučio ir atgal, grįžau į mokymo įstaigos pagrindinį kiemą. Prisėdau palaukti prie vieno iš uždarytos valgyklos lauko stalelių, mat jis buvo po stogu, o lietus buvo įsismarkavęs. Lietui truputį aprimus sugalvojau patikrinti, ar galima įeiti į biblioteką. Joje degė šviesa. Negalima.
Grįždamas prie staliuko, sutikau per universiteto kiemą einantį apsaugos darbuotoją. Su juo paplepėjau (gestais ir mano laužyta vokiečių kalba). Šis mane nuvedė į vieną iš ofisų, parodyti jų darbo laiką. Aš jį žinojau, tačiau nesugalvojau, kaip tai pasakyti. Po to apsauginis man atrakino anksčiau minėtos valgyklos duris. Žodžiais „vielen Dank, schön Tag!” palydėjau savo pirmąjį sutiktą žmogų šiame miestelyje ir iki 07:25 laukiau šiltai.
Atsiėmęs raktą tuo pačiu gavau dar porą maišų. Viename iš jų buvo patalynė, kitame – truputis maisto ir dovana nuo universiteto: makaronai, „duoniukai“, truputis braškių uogienės, pora batonėlių.
Apsikarstęs daiktais, nupėdinau iki bendrabučio, esančio už nepilno kilometro, ir supratau, kad pastarasis neturi lifto. Mano kambarys – šeštame aukšte. Po tokio sporto nebesinorėjo net miego, nepaisant to, kad per visą kelionę negalėjau sumerkti akių. Buvau badomas alkūnėmis ir nepiktybiškai terorizuojamas piktybišku knarkimu.
Įsikūręs kambaryje atlikau inventoriaus patikrą. Viskas vietoje, viskas veikia.
Visą likusią dieną bėgiojau mieste ieškodamas, kur pigiausi indai (pasirodo, šių buto virtuvėje nebuvo). Nusipirkau „tikro“ maisto, tvarkiau popierizmus dėl bendrabučio ir interneto prieigos. Kalbant apie popierizmą, viskas, ką universitetas daro, tvarkoma per kitas kompanijas. Net bendrabučiai, kurių vienas stovi vidury universiteto teritorijos, priklauso atskirai ir nepriklausomai įmonei.
Vėliau laukia daugiau „prekinimosi“ ir dokumentų tvarkymo.
Su viena Vokietijos viešųjų sveikatos draudimo kompanijų
turiu universitetui įrodyti, kad esu apsidraudęs Lietuvoje. Kol šito nepadarysiu, negalėsiu naudotis
bendrabučio skalbimo mašinomis.
Pro bendrabučio langą matosi kalvos, po kurias norėčiau artimiausiu metu pakopinėti |
Pirmas
savaitgalis Vokietijoje. Studijos dar neprasidėjo. Bendrabutyje jau įsikūriau. Popierizmai lyg ir sutvarkyti. Dabar
lieka geriau susipažinti su universitetu ir laukti, kol
galėsiu
atsiimti „Thoska“ kortelę. „Thoska“ kortelė naudojama kaip daugiafunkcinis raktas ir elektroninė piniginė:
maisto įsigyjimui valgykloje, skalbimo mašinoms, transportui, bibliotekoje,
auditorijose ir
t. t. Norint ją gauti, reikia užbaigti visus
biurokratinius reikalus, susijusius
su įstojimu į universitetą...
Kol dar neprasidėjo studijos, skaitau, tyliai groju, mokausi vokiečių kalbos, maisto ruošimo pagrindų. Kol kas po miškus dar nevaikštinėju, nors labai noriu.
Kalbant apie maistą, kaip ir buvau įspėtas, nieko panašaus į lietuvišką juodą duoną iki šiol neradau. Visas parduotuvių asortimentas labai skiriasi. Kol kas perku tik pažįstamus, paprastus produktus. Kadangi šiandien sekmadienis, išvaliau kambarį. Dulkių siurblio nėra, tad naudojau šluotą ir skudurą.
Vakar, šeštadienį, vyko trumpas užsienio studentų susibūrimas. Gido vedami, pėsčiomis išnaršėme universiteto teritoriją ir apsilankėme Šmalkaldeno pilyje. Didžioji dalis šios pilies dar stovi, tad įmanoma iš terasų pamatyti per visą slėnį nusidriekusį miestelį ir už jo kyšančias kalvas. Paklausiau gido, ar aplink Šmalkaldeną yra oficialių ėjimo takelių. Sužinojau, kad tikrai yra. Net iki 130 km ilgio.
2022-04-06 (trečiadienis) 16:39
2022-04-08 (penktadienis) 21:29
Atrodo, kad galutinai pripratau prie gyvenimo bendrabutyje. Jaučiuosi jaukiai. Sužinojau, kas bus mano kambariokai. Vardų nepamenu, tačiau vienas iš Azerbaidžano, kitas – iš Tuniso. Didžioji dalis užsienio studentų yra iš islamo valstybių. Vienas kitas iš kitų kraštų. Yra ir rusų bei ukrainiečių.
Vaizdas iš Šmalkaldeno pilies
terasos |
Tai, kas vietiniams
gyventojams yra rytinis
pasivaikščiojimas, man – ekskursija |
Asbacho miestelis, galbūt bažnytkaimis. Nedidukas, jaukus. Šmalkaldeno šiaurės
rytuose |
Šmalkaldeno rytinė dalis nuo Hirschberg kalno |
Žygeiviai – Erasmus+ studentai |
Komentarai
Rašyti komentarą